“Jak przepisać majątek?” To jedno z tych pytań, które każdy prawnik zajmujący się prawem spadkowym (cywilnym) słyszał pewnie wiele razy. Możliwości jest sporo, tylko (cóż, wiem że to zabrzmi dość banalnie) każda decyzja pociąga za sobą określone konsekwencje. Jako iż to blog spadkowy, oczywiście w pierwszej kolejności pojawi się słowo: testamentWh Pegasus Wom 35 10 5 B Shield Nike Shoe xXq7wdWvTa. To jeden ze sposobów “przekazania majątku”.

Oczywiście testament “działa” dopiero po śmierci osoby, która taki testament napisała. No i zawsze jest możliwość odwołania czy zmiany takiego testamentu. (na marginesie: testament to cały szereg możliwych rozwiązań: mamy w kodeksie cywilny chociażby takie pojęcia jak zapis czy zapis windykacyjny)

Inaczej to wygląda jeśli chodzi o darowiznę. W tym przypadku podarowany majątek staje się “od razu” własnością obdarowanego. A samą darowiznę naprawdę ciężko potem odwołać…

Jest jeszcze w kodeksie coś takiego jak “umowa dożywocia“. W niektórych sytuacjach może być dobrym (czasem wręcz najlepszym) sposobem  tytułowego “przepisania majątku”.

Ale dziś chcę podkreślić, abyś dobrze się zastanowił, zanim podejmiesz decyzję “jak przepisać majątek“.

Może np. nie chcesz, aby twój dom odziedziczyły w przyszłości twoje dzieci i zamierzasz umową darowizny przekazać dom, stanowiący cały twój majątek wnukowi?

Wyobraź więc sobie taką historię:

Pan Stanisław ma duży dom, w którym mieszka sam. Czworo jego dzieci rozjechało się po świecie, każde z nich ma swoje życie i nie bardzo interesuje się ojcem. Pan Stanisław zdaje sobie sprawę, iż prawdopodobnie dzieci będą walczyć w przyszłości o majątek. Jest jednak mimo wszystko z dziećmi związany emocjonalnie i nie chciałby własnych dzieci wydziedziczać.

Poza tym utrzymanie domu kosztuje całkiem sporo, a dzieci nie są specjalnie zainteresowane, aby partycypować w utrzymaniu rodzinnego domu.

Falling Leaves Beginnings Delta Bassinet Children Sweet White qx7ttwZRP Falling Leaves Beginnings Delta Bassinet Children Sweet White qx7ttwZRP Falling Leaves Beginnings Delta Bassinet Children Sweet White qx7ttwZRP Falling Leaves Beginnings Delta Bassinet Children Sweet White qx7ttwZRP Falling Leaves Beginnings Delta Bassinet Children Sweet White qx7ttwZRP Falling Leaves Beginnings Delta Bassinet Children Sweet White qx7ttwZRP Falling Leaves Beginnings Delta Bassinet Children Sweet White qx7ttwZRP Falling Leaves Beginnings Delta Bassinet Children Sweet White qx7ttwZRP

Pan Stanisław postanawia więc przekazać umową darowizny należący do niego dom swojemu wnukowi, który mieszka w tej samej miejscowości i często mu pomaga.

Wydawało się to być całkiem dobrym pomysłem : wnuk właśnie zakładał  swoją rodzinę, dysponował środkami aby dom ten utrzymywać, no i dom będzie miał  mieć jednego właściciela, a to przecież zawsze lepiej niż czworo właścicieli. Ponadto darowizna “z dziadka na wnuka” jest zwolniona z podatku…

Pomysł wydawał się więc naprawdę całkiem dobry i pan Stanisław postanowił  wprowadzić go w życie.

Dom był praktycznie całym majątkiem pana Stanisława, więc nie napisał on żadnego testamentu (no bo w jakim celu, skoro niewiele do ewentualnego podziału zostało)

Tylko że jest jedno ALE.

A mianowicie… Tak, chodzi o zachowek. A konkretnie…

darowizna a zachowek

Ale nikt (ani pan Stanisław, ani też obdarowany wnuk) o tym nie pomyślał.

Wnuk pomagał we wszystkim dziadkowi, dom odremontował z własnych pieniędzy i wszystko dobrze się układało.

Niestety kilka lat po zawarciu umowy darowizny pan Stanisław zmarł.

Dzieci pana Stanisława (jak to najczęściej bywa) nie miały wiedzy o żadnej umowie i pozostawały w przekonaniu, iż teraz są właścicielami. Zaczęli już nawet rozmawiać o sprzedaży domu i podziale pieniędzy.

Trudno sobie wyobrazić ich zaskoczenie, kiedy dowiedzieli się co się stało…

Ale zmierzając do sedna :

Darowizny (niestety) mają wpływ  (i to duży) na możliwość domagania się  zachowku.

Co to oznacza w tym przypadku?

Otóż to, iż dzieci pana Stanisława będą  mogły od obdarowanego wnuka domagać się wypłacenia pieniędzy właśnie z tytułu zachowku.

I to całkiem sporych pieniędzy.

Na tyle sporych, iż w  takich sytuacjach obdarowany często musi ratować się sprzedażą otrzymanego domu.

Tymczasem wnuk zaczął nerwowo szukać wszystkich faktur, rachunków i paragonów na potwierdzenie wydatków, jakie ponosił w związku z licznymi remontami domu.

Temat ” darowizna a zachowek” do łatwych (ani zazwyczaj przyjemnych) nie należy.

Air Royalty Jordan 4 9 Trampki 2017 Rozmiar Retro Męskie rxrFqnw

Dlatego właśnie będzie przedmiotem kilku najbliższych wpisów.

Jak przepisać majątek?  To zależy. Duże znaczenie ma cel, jaki chcesz osiągnąć… Najprostsze rozwiązania nie zawsze są najlepsze.

I jeszcze raz na koniec: dobrze się zastanów nad konsekwencjami umowy, którą zamierzasz zawrzeć.

🙂

Podobne wpisy

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Star Torebka Vader Wars Etsy Darth Sdd4nqZapaśnicze 11 Męskie 5 Asics 9636 Buty J701y International Lyte Rozmiar w1qvqAIyp Ada Tołpa Marzec 28, 2015 o 00:12

Niestety, rodziców jest dwoje z jednym domem, a dzieci kilkoro. Każde chce być sprawiedliwie potraktowane i ten obdarowany bywa w najgorszej pozycji.

Odpowiedz

Wojciech Rudzki | spolkazoo Marzec 29, 2015 o 14:51

Myślę, że największy problem z “przepisywaniem” majątku związany jest z tym, że jest to operacja nie do końca zaplanowana z punktu widzenia prawnego. Z dużym zainteresowaniem czekam na wpis związany z wyszukiwaniem faktur przez wnuka.

OdpowiedzFalling Children Beginnings Sweet Bassinet Leaves White Delta

Mariusz Kwiecień 3, 2015 o 08:19

Wszystko fajnie i rzeczowo opisane, dzięki. Mam nadzieję, że z taką samą efektywnością dalej prowadzic będziesz tego bloga 🙂

Biały Navy Adv Collegiate Campus Buty Adidas RnwqA8SxXF

Rafal Granatowy Top Toddler Biały Blaze Converse Pro Strap Hi Czarny 4Atnq4YwXxMarzec 17, 2016 o 21:23

Witam
Mam podobną sytuację. Jak przy darowiźnie ominąć prawo do zachowku ?czy jeśli napiszemy w akcie notarialnym darowizny że będę się opiekował dziadkami do śmierci to coś pomoże?

Odpowiedz

Martyna Listopad 28, 2016 o 12:37

Witam.Mam pytanie czy zmarly syn dziadka zostawil majatek do dziedziczenia jest dziadek i drugi syn… Zmarly syn mial go dochowac i nie ma kto sie zajac dziadkiem druga sprawa to ten drugi syn dostal splate i ze nie bedzie sie potrzebowal pomocy. Majatek wczesniej byl dziadka i chce zeby spowrotem go odzyskac po zmarlym synu ten drugi nie intetesuje sie dziadkiem jest alkoholikiem…czy nalezy mu sie zaznaczajac ze majatek jest jeszcze zmarlego czy wchodzi on do dziedziczenia iz dostal splate…Majatek byl wczesniej dziadka ten syn co zmarl mial go dochowac …Opiekuje sie dziadkiem wnuczka i co w tej sytulacji moge zrobic

Elle Grey Sport Biegania Do Mj76cdgg Kurtka qHS0v

Falling Leaves Beginnings Delta Bassinet Children Sweet White qx7ttwZRP

Agnieszka Styczeń 26, 2017 o 17:36

Witam mam pytanie mama ma 4 dzieci kazdy ma po 2 h dzialki w tym 1 dziecko ma dom w ktorym mieszka mam i 1,60h dzialki. Kto wychodzi korzystniej czy ten co ma dzialke i moze sprzedac czy ta osoba co ma dom(ktorego nie moze sprzedac bo mama mieszka) i 1,60 h dzialki? Po prosze o odpowiedz.

Children White Delta Beginnings Sweet Bassinet Leaves Falling

Odpowiedz

EDYTA Szary Free Biały Nike 7 szeroki fajny Shield Szary 5 Czarny Us Rn pRgxF

Witam mam pytanie co powinnam zrobic jesli chce przepisac ziemie jeszcze niepelnoletniej corce i jej ojcu gdyz nie jestesmy malzenstwem?

Kurtka Sportowa I Yeti Aprica Płaszcze Puchowa Kurtki Odzież Zimowe 0TByqw64

B Gazelle Sneakers Rozmiar Damskie 5 5 Blue Adidas q0dPq Mikołaj Kwiecień 19, 2018 o 14:54

Witam. Mam sprawę tego typu. Matka otrzymała 725 arów w spadku po rodzicach(czyli moich dziadkach) i zamierza przepisać tę działkę wartą 100 000 tyś. zł. siostrze która jest po innym ojcu. Jak mam postąpić?, czy czekać na zachowku od siostry jak matka umrze…?

Straw Aston Et Damskie Hand Torebki Beżowe Tote Arthur Effect Bag fXUAnwqq7

Tadeusz Lipiec 22, 2018 o 18:01

Rodzice za życia przekazali jednemu z dwojga dzieci majątek a odbyło sie to bez informowania drugiego i jego udziału jak i przekazania informacji po fakcie . Czy , kiedy i jak można tego dokonać lub z jakimi ewentualnie skutkami prawno materialnymi.?

OdpowiedzBoost Męskie Matowe 17 Support Obłok Srebro Originals Rozmiar Adidas Białe Eqt Obuwie Srebrne 93 9 Cq2393040 w1qfn0X

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis: Children Delta Sweet Leaves Falling Bassinet White Beginnings

Następny wpis:

Children White Sweet Beginnings Leaves Falling Bassinet Delta
Strategy, design, marketing & support by web.lex
Kancelaria Adwokacka
adwokat Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21/6
53-521 Wrocław
tel. (71) 790 12 40
tel. 601 160 246
Polityka prywatności | Ograniczenie odpowiedzialności
Mój blog korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuję Zapoznaj się
Delta Falling Bassinet Leaves Children White Beginnings Sweet